Burun Estetiğinde Abartıdan Kaçınılmalı!

Burun estetiğinde gerçekçi olmayan beklentiler mutsuz ediyor!

Estetik amaçla yapılan cerrahilerin başında gelen burun ameliyatlarında özellikle son yıllarda kullanılan teknik ve teknolojilerin gelişmesi, daha kısa sürede iyileşme imkanı sunmasının yanı sıra elde edilen görsel sonuçlar hastaları daha mutlu ediyor. Bununla birlikte, sonuçla ilgili memnuniyet düzeyini belirleyen asıl önemli noktayı hastanın gerçekçi beklentilerinin oluşturuyor. Özellikle burnuyla ilgili estetik kaygılar taşıyan kişilerin kendilerine uygun olmayan görsel isteklerle hekime başvurmamaları gerektiğine işaret ediyor.

Estetik burun ameliyatlarında hastanın burun kemik ve kıkırdak yapısında gerekli değişiklikleri yaparak arzu edilen kozmetik sonuçlar elde edilmeye çalışılıyor. Bununla birlikte burun içinde ve çatısında yapısal bozukluklara bağlı solunum problemleri varsa ameliyat hem estetik, hem de tedavi amacıyla gerçekleştirilebiliyor. Amaç ne olursa olsun, değişikliklerin kişinin burun yapısı ve yüz şekline göre dengeli olarak yapılması ve abartılardan kaçınılması gerekiyor. Özellikle son dönemlerde estetik burun ameliyatlarında ulaşmak istedikleri hedefin, kişinin sonuçtan memnun kalmasının yanı sıra, ameliyat sonrası iyileşme süresini kısaltmak ve soluk alıp verme sorunlarını en aza indirmektir.

Beklentiler gerçekçi olmalı

Burun ameliyatı yaptıran kişilerin birçoğunun farklı beklentiler içinde bulunmaları nedeniyle sonucu da kabullenmekte zorlanabildiğini ve bu nedenle hastaların ameliyat hatalarının dışında, sonucu kabullenebilecek ruhsal yapıda olmaları gerektiğini belirten Prof. Dr. Hakan Ağır, sözlerine şöyle devam ediyor: “Burnundaki şekil bozukluğunun düzeltilmesini isteyen kişilerin ameliyattan beklentilerinin sağlıklı ve gerçekçi olması gerekiyor. Hastaların burunlarındaki şekil problemlerini nasıl algıladıkları ve ameliyattan beklentileri, cerrahın burnu değerlendirmesi sonucunda ameliyatla değiştirebilecekleri ile uyum içinde olmalı. Aksi halde hasta sonuçtan hiçbir şekilde mutlu olamıyor”.

Hasta ve hekim arasında güven çok önemli

Burunda şekil bozukluğu ya da değişiklik talebi ile başvuranların planlamalarının, yüz ve beden yapısı, cinsiyeti, hatta sosyal yaşamı göz önüne alınarak yapılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Hakan Ağır, sözlerine şöyle devam ediyor: “Ayrıca, hasta karar vermeden önce, ameliyatın erken ve geç dönem sonuçlarıyla ilgili tüm sorularına yanıt bulmuş olmalı. Bu aşamada hasta ve hekim arasında kurulan güven çok büyük önem taşıyor.” Hala plastik cerrahinin en zor ameliyatları arasında yer alan burun ameliyatlarında estetik sonucu belirleyen en önemli faktörlerin başında cerrahın deneyimi, bilgisi ve becerisi geliyor. Ancak, deri, kıkırdak ve kemik yapısında doğuştan kaynaklanan sorunlar, geçirilen daha önceki travmalar ve cerrahiler, ağır sigara içiciliği, yaşın ileri olması, yara iyileşme kalitesindeki düşüklükler gibi kişiye ait sebepler cerrahi sonucun başarısını etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Prof. Dr. Hakan Ağır, tüm bu noktaların ameliyat öncesi gerçekçi bir anlayış ile tartışılarak kabul edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

 Artık uzun gaz tampon uygulanmıyor 

Cerrahi aletlerdeki yenilikler ve yeni teknikler sayesinde ameliyat sonrası şişliklerin, morlukların ve ağrıların azaldığını belirten Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hakan Ağır,  sözlerine şöyle devam ediyor: “Ayrıca aynı seansta çene ucunun düzeltilmesi ve yağ dolgu enjeksiyonu gibi girişimlerin de eklenmesi yaygınlaştı  ve bu da çok daha iyi bir profil ile yüz görünümü elde edilmesini sağladı. Ayrıca, eskisi gibi burun içine uzun gaz tampon uygulaması da sona erdi.”

Ameliyat sonrası hijyene dikkat

Burun ameliyatları sonrasında ağrı şikayetleri sanıldığı kadar fazla olmasa da, bazı noktalara dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Hakan Ağır şu bilgileri veriyor Ameliyat sonrasında şişlik ve morarmayı azaltmak için 2-3 gün  başın yüksekte tutularak sırtüstü yatılması, düzenli soğuk kompres uygulanması ve ameliyat bölgesinin temiz tutulması önem taşıyor. İlk 5-7 gün içinde ameliyat bölgesine ve burun üzerine yerleştirilen bantlar ve atele de özen gösterilmesi gerekiyor.”

Burun son şeklini bir yıl sonra alabiliyor

Ameliyat sonrası burnun kıkırdak ve kemik kemiklerinde gerçekleştirilen değişikliğe, derinin ve cilt altı dokularının adapte olmasına bağlı olarak burnun tam olarak oturması ve burnun son şeklini alması için en az bir yıla ihtiyaç duyulduğunu söyleyen

Bu nedenle hastaların sabırlı olması gerekiyor.  

Share this post

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart