Dudak damak yarığı bebeğinizi nasıl etkileyecek?

Bebeğinizdeki yarık(lar)ı bu konuda deneyimli bir plastik cerrahi uzmanı onaracak ve kapatacak.

Damak yarıklı bebeklerde bazen beslenme sorunları olabilmekte memeden emememekte normal biberondan alamamakta ve bunun için özel biberon kullanmak zorunda kalabilmektedirler. Beslenmede ortaya çıkan bu sorunları aşmak için beslenme hemşiresi yardımcı olabilmekte bazen profesyonel yardım alınmaktadır. Çoğu anne varsa eğer memeden pompa yardımı ile sütü almakta ve bunu biberon yardımı ile vermeye devam etmektedir.

Dudak damak yarıklı bebekler yaşamlarının bir bölümünde bir süre konuşma terapisi desteğine ihtiyaç duyarlar. Damak yarıklı bebekler orta kulakta yapışkan bir sıvı biriktirme ve orta kulak iltihabı geliştirme eğiliminde olurlar. Bu işitme gelişimini ve konuşma gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Eğer tablo ciddi ise orta kulakta drenajı sağlayabilmek için “grommet” adı verilen kulak zarı tüpleri yerleştirilir.

Okul çağında ve ergen yaşta ortodontik tedavi görmeleri dişlerine braket yani tel taktırmaları gerekebilir. Ortodontik tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda diş-çene-yüz görünümünü düzeltmek için üst çeneye bazen her iki çeneye cerrahi düzeltme gerekmektedir. Son olarak dudak damak yarıkları burun iç ve dış yapısını olumsuz etkilediği için bu yapıların gelişimini tamamladığı yetişkin çağda burun içine ve dışına aynı seansta düzeltme ameliyatları yapılır.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart