Dudak Damak Yarığı Nedir ?

Doğuştan üst dudak ve damakta yarık bulunan durumların tümüne denir. Dudak Damak Yarığı beraber veya ayrı ayrı olabilir. Yarık tek başına dudakta olabileceği gibi sadece damakta da olabilir. Yarık; kısımların bir araya gel(e)memesi veya ayrılması anlamı taşır. Gebeliğin erken döneminde yani ilk 3 ayında yüzün farklı yerlerinde gelişimlerle ve birleşmelerle yüz ortaya çıkar ve oluşur. Bu parçalardan bir veya birden fazla kısmı birleşmez ise ortaya o bölgede bir yarık çıkar. Bu yarık veya yarıkların yerleşim yeri dudakta damakta farklı şiddetlerde olup bebeğin yüzünü burnunu dudağını dişetini diş kemerini sert ve yumuşak damağını ve küçük dilini farklı şekillerde etkiler. Yarık(lar) fiziksel bir sorun olup tamir edilebilir düzeltilebilir.

Dudaktaki yarık sadece bir çentik olabileceği gibi her iki tarafın tamamen ayrıldığı yarığın burun tabanına dek uzadığı şekilde de olabilir. Yarık bir tarafta ise buna tek taraflı eğer iki tarafta da mevcut ise çift taraflı yarık adı verilir.

Damak Yarığı ise damağın yani ağız tavanının kapanmaması ile ortaya çıkar. Ön taraf olan sert damak arkadaki kısım yumuşak damak ve en uç arka kısımda küçük dil yer alır. Küçük dil sanıldığı üzere konuşmada çok önemli rol almaz. Yarık varmış gibi gizli olabileceği gibi sadece küçük dilde gözlenebilir veya çok sıkça görüldüğü üzere yumuşak damakta ve sert damakta tek veya çift taraflı bazen U harfine benzer genişlikte olabilir. Gizli yarık tespiti bazen çok zor olabilir.

Halk arasında “tavşan dudak” “kurtağzı” gibi tanımlamalar kullanılsa da çok uygun değillerdir zira bebeğimiz ne tavşan ne de bir kurt o bir insan yavrusudur.

Share this post

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart