Estetik Plastik Cerrahi ile ilgili doğrular yanlışlar

1- Botoks sadece yaşlı insanlarda ve derin kırışıklıklarda kullanılır.

YANLIŞ. Botoks gerek medikal gerekse de estetik sebeplerle her yaş gurubunda güvenle kullanılabilir. En sık estetik kullanım alanları göz çevresi, alın, kaş ortası, burun sırtı, ağız çevresi,  ve boyundur. Özellikle yüzeyel çizgilerde çok etkilidir. Kaz ayakları, kaş ortası çizgiler ve çatık görüntü, alın çizgileri, kaş kuyruğu, burun yan kırışması, üst dudak kırışıklığı, boyun bantları, ağız köşesi ideal alanlardır.

2- Botoks ve dolgu uygulaması sonrası bütün yüzler biribirine benzer; yapay, donuk ve estetik olduğu çok belli…

YANLIŞ. Botoks ve dolgu enjeksiyon uygulamaları yaşlanmanın ve yer çekiminin getirdiği, kimi insanda yüz kaslarının yoğun kullanımının yol açtığı, bazen doğal bazense aşırı olan sonuçları silmek veya hafifletmek için başarı ile kullanılır. Deneyimli, eğitimli ve yetkin ellerde uygulamalar doğal, daha genç ve daha güzel görünen bir yüz ile sonuçlanır.

3- Silikon meme protezleri memelerde hamilelikte süt üretimini ve doğum sonrası emzirmeyi olumsuz etkiler ve bebeğe zararlıdır.

YANLIŞ. Silikon meme protezleri hamile kalmaya engel değildir, hamilelikte alınmaları gerekmez, doğum sonrası emzirmeye engel değildir ve süt üretimi veya gelmemesi ile bir ilişkileri yoktur. Meme protezli annede memeden gelen sütdeki silikon oranı doğal kabul edilebilecek sınırdadır ve bebeğe zararlı etkisi yoktur. Emzirme bittikten sonra eğer gerekirse 6 ay sonrasında memede oluşabilecek deformite basit bir revizyon ile düzeltilebilir.

4- Yüze ve ellere yapılan yağ enjeksiyonu daha genç kalıcı bir görüntü verebilir.

DOĞRU. Deneyimli ellerde doğru bir teknik ile uygulanırsa yağ enjeksiyonu özellikle kök hücreden zengin yağ enjeksiyonu yerçekiminin ve yaşlanmanın yarattığı çökmeleri siliklikleri sönmeleri derideki yaşlılık belirtilerini azaltabilir yüze ve ellere daha çekici bir görüntü verebilir.

5- Rejeneratij potansiyeli sebebi ile yağ kaynaklı kök hücre enjeksiyonunun birçok dejeneratif hastalığın tedavisinde rol almaya başladığı bildirilmiştir.

DOĞRU. Son bilimsel çalışmalar yağ kökenli kök hücrelerin rejeneratif olabilme rolünü işaret etmektedir. Tıbbın çeşitli alanlarında kullanıma geçilmiş olup estetik uygulamalarda da olumlu sonuçlar bildirilmektedir. Çok ileri teknoloji ile çalışan kök hücre merkezlerine sahip hastanelerde kısa bir uygulama ile alınan yağdan kök hücreler kısa süre içinde elde edilmekte ve aynı gün ve saatler içierisinde hastanın problemli bölgesine örneğin yüze, radyoterapi sahasına, dize vs enjekte edilmektedir.

6-  Kepçe kulak düzeltilmesi ve diğer kulak estetikleri için yetişkin çağa kadar beklenmelidir.

YANLIŞ. Doğumsal ve gelişimsel ortaya çıkan tüm kulak kepçesi şekil yakınmaları için cerrahi düzeltme yaşı büyük çoğunluk yedi (7) yaşından önce okul öncesi çağdadır. Çünkü bu yaşlarda kulak kepçe gelişimi büyük oranda tamamlanır ve cerrahi şekillendirme daha kolaydır. Ancak yine de bu ameliyatlar için belirlenmiş bir üst yaş yoktur.

7- Meme küçültme ameliyatları sadece kozmetik sebeplerle yapılır.

YANLIŞ. Meme Küçültme artı eksi aynı seansta dikleştirme veya toparlama büyük ve aynı zamanda sarkık memelerin yol açtığı boyun sırt ağrılarını gidermek omurga sorunlarını ve sütyen askı yerleri baskısını azaltmak meme katlantı yeri döküntülerini ortadan kaldırmak, giyim ve diğer sosyal sorunları çözmek için çok sıklıkla uygulanan bir ameliyattır. Yaş önemli değildir ancak 16 yaş sonrası düşünülmelidir. Dolayısı ile sadece estetik bir meme değil aynı zamanda ruhsal ve bedensel sağlık sorununa yol açmayan memelerde hedeflenir. Meme kanserine yol açmadığı ameliyat sonrası deneyimli kişilerce düzenli takip edildiğinde kanser tanısını geciktirmediği gibi uzaklaştırdığı meme dokusu nedeni ile kanser riskini de azaltır.

8- Estetik girişimler yaz aylarında yapılmaz yapılırsa asla güneşe çıkılmaz.

YANLIŞ. Güneş ışığı veya yaz ayları estetik ameliyatlar veya cerrahi dışı botoks dolgu gibi işlemler için engel teşkil etmez. Belli bir zaman ev istirahati sonrası ki bu en büyük cerrahilerde bile 1-2 haftayı pek geçmez ameliyat sahasını giysi veya güneş koruma kremleri ile kapattığı sürece hasta günlük aktivitelerine geri dönebilir. Büyük çoğunluk ameliyattan bir ay sonra hastanın yüzmesine izin verilir. Yüz bölgesine yapılan cerrahiler sonrası güneşin dik geldiği saatlerde güneşe çıkmak tavsiye edilmez.

9- Rekonstrüktif Plastik Cerrahlar veya Plastik Cerrahlar tüm estetik cerrahi girişimler için eğitim almış ve uzmanlıkları sertifikalandırılmış uzmanlardır. Estetik Cerrahlar plastik cerrahlardan ayrı kişiler değildir. Estetik ameliyatlar yapıyor olmak cerrahları Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı yapmaz.

DOĞRU. Tıp fakültesi sonrası en az 5 yıllık tıpta uzmanlık eğitimini Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi de tamamlamış tüm plastik cerrahlar kendileri alt ilgi alanları nedeni ile aksini ifade etmedikleri sürece kendi ülkelerinde tüm estetik cerrahi ameliyatlarını yapabilir olarak sertifikalandırılmıştır. Bir alanda uzman olmak sadece o ameliyatları yapabilmeyi değil aynı zamanda yapılan ameliyatların ve girişimlerin komplikasyonları ile de başetmeyi gerektirir.

10- İzsiz ameliyat yoktur ancak izi iyi gizlenmiş veya gizlenebilen, ya da yıllar sonra fark etmesi oldukça zor silik izler bırakan estetik ameliyatlar vardır.

DOĞRU. Ameliyatı kim yaparsa yapsın nerede ve ne ile yapılırsa yapılsın ve kapatılsın derinin bütünlüğünü bozan herşey arkasında mutlaka iz bırakır. Hasta memnuniyetini belirleyen izin yeri ve kalitesidir. İzin silik soluk ve gizli olmasıdır. İyi planlanmış ve iyi bir cerrahi performans sergilenmiş uygun teknikler kullanılmış ameliyatlar eğitimli ellerde en ideal sonuçları verir. Ayrıca ameliyat sonrası tamamlayıcı uygulamalar izle mücadele çok önemlidir. Kişinin yaşı, cinsiyeti, cilt yapısı ve rengi ve ameliyatın yapıldığı anatomik bölge de izin belli olmasında belirleyici rol oynayabilir.        

Share this post

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart