Reflü İçin Ebeveynlere Küçük Püf Noktaları

Beslendikten sonra bebeği en az 20 dakika göğsünüze yaslayın dik tutun,

Bir reflü maması veya sütü sağıyorsanız yoğunlaştırıcı katılaştırıcı kullanın,

Bebeğinizi sıklıkla küçük miktarlarda besleyin,

Bebeğinizin problemi için tıbbi yardım almaktan çekinmeyin,

Değişik şeyleri denemekten korkmayın nitekim her bebek farklıdır ancak her şey için de bebeğinize ve kendinize biraz süre tanıyın unutmayın alışmak zaman ister,

Bebeğiniz yere yatırmayın veya kucağınıza oturtarak gazını çıkarmayın. Omzunuza bir havlu yerleştirin ve bebeğinizin gövdesi dik vaziyette başı kibarca omzunuzda havluya yaslanacak şekilde sırtını pat patlayın veya sırtını kibarca sıvazlayın,

Yatarken bebeğin aşağı doğru kaymasını engelleyecek şekilde yatağın başı kaldırılabilir. Bebeğinizi yana yatırarak ağza gelen mide sıvısının akması sağlanabilir. Gece sık sık pozisyon değiştirmek unutulmamalıdır. Bebeğinizin başı altına her seferinde temiz bir alt bezi konarak bebeğin yatağı temiz tutulabilir. Aynı şekilde köpük bir takoz biçimdeki destek eğimi sağlayabilir.

Reflü atağı sonrası kaynamış soğutulmuş bir miktar su bebeğe verilerek ağzı yıkaması sağlanabilir ve acı tat ağızdan uzaklaşabilir. Eğer ağız içerisinde bir aygıt varsa sık sık temizlenmelidir.

Bebeğinizin önüne önlük olarak PVC den bir malzeme koymanız kirlenmeyi daha da azaltabilir. Dışarı çıkarken hem bebeğiniz hem de kendiniz için temiz çamaşır almayı unutmayın.

Beslenme aralarında sık sık bebeği karın üstü yatmasına izin verin. Zemini havlu ile bez ile sık sık temizlemek yararlı olacaktır. Gaviscon veya benzeri anti reflü formüller kullanarak beslenme aralarında bebeğinizin rahatı sağlanabilir.

Yanınızda mutlaka ıslak mendiller bulundurun. Sık sık çamaşır yıkamaya hazır olun.

Share this post

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart